Czym właściwie jest kolagen?

Kolagen ( z gr. cola - klej, genno - rodzić) jest terminem bardzo ściśle powiązanym ze światem kosmetologii. Wszyscy wiemy, że jest on powierzchnie wykorzystywany do produkcji kosmetyków, jak i również wypełniania tkanek. Czy wiesz jednak czym tak naprawdę jest kolagen? Na czym polega jego rola? I dlaczego jest on tak istotny dla naszej skóry?

Kolagen skórny (czyli ten, który obecny jest właśnie w tkance skórnej) jest niczym innym jak białkiem, które zbudowane jest z mniejszych podjednostek (aminokwasów) glicyny (Gly), proliny (Pro), hydroksyproliny (Hyp).Łączą się one w strukturę, która kształtem przypomina spiralę. Każda z nich posiada własną nomenklaturę.

Kolagen jest najważniejszym białkiem wszystkich kręgowców, w tym również człowieka. Stanowi on ponad 30% masy protein (białek) naszego organizmy oraz jest on głównym budulcem tkanki łącznej.

Co ważne aż 70% białek skóry stanowi także kolagen. Innymi słowy stanowi on swego rodzaju "fundament", który wraz z innymi elementami skóry właściwej odpowiada za jędrność, nawilżenie oraz odporność mechaniczną skóry. Kolagen wraz z innymi strukturami – elastyną, mukopolisacharydami itp. jest odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie naszej skóry. Poszczególne składniki kolagenu wykazują bardzo dobrą zdolność wiązania wody, to dzięki temu aż ok. 70 % wody zawartej w skórze jest magazynowane właśnie przez to białko.

W naszej skórze występują następujące typy kolagenu:
  • Typ I tworzy grube włókna
  • Typ III posiada zdolność do wychwytywania soli srebra stąd też często określa się go mianem "włókno srebrno chłonne"
  • Typ IV tworzy blaszki znajdujące się w błonie podstawnej
  • Typ VII przyczepiony jest do błony podstawnej skóry
  • Typ XII umożliwia łączenie się innych włókienek w grube włókna, łączy składniki ECM (macierzy międzykomórkowej lub integryny komórek).
Skąd u kobiet zmarszczki
Wraz z wiekiem ilość kolagenu w naszym organizmie systematycznie maleje. Problem ten nasila się szczególnie w okresie menopauzy, kiedy zaburzenia proporcji hormonów niszczą kolagenowy kord skóry. U kobiet włókna kolagenu i elastyny nie tworzą silnej plecionki (kordu) a układają się równolegle. Dzięki temu tkanka łączna skóry kobiet jest bardziej elastyczna i rozciągliwa i jest w stanie pomieścić dziecko w czasie ciąży. Z jednej strony stanowi to duży walor ewolucyjny, z drugiej natomiast sprawia, że kobiety są bardziej narażone na „starzenie” się skóry. Pozbijane w twarde grudki komórki tłuszczowe mogą łatwo przesuwać się między ułożonymi równolegle włóknami kolagenu i elastyny, deformując tym tkankę łączną skóry właściwej, która stopniowo twardnieje i traci elastyczność.

W jaki sposób mogę zatrzymać proces starzenia się skóry
Naukowcy nauczyli się pozyskiwać kolagen naturalny ze skóry ryb słodkowodnych, który w postaci nietkniętej i wyizolowanej „przeszło” z macierzystego organizmu do roztworu wodnego zachowując III rzędową strukturę potrójnej helisy. Białka wyodrębnione ze skóry ryby mają strukturę identyczną do tej, w jakiej były tego dnia, gdy ryba została złowiona! Dzięki temu kolagen jest w stanie przeniknąć warstwę naszego naskórka, po uprzednim rozpadzie na mniejsze cząsteczki.

Otrzymany roztwór występuje w postaci naturalnego żelu, który posiada wysokie walory kosmetyczne. Kolagen rybi, dzięki swej strukturze spiralnej, wykazuje aktywność biologiczną. Rozpada się w kontakcie z temperaturą skóry na mniejsze elementy i w takiej formie penetruje przestrzeń naskórka, wywierając stwierdzony bezspornie wpływ na aktywność komórek skóry oraz cały szereg oddziaływań kosmetycznych i dermatologicznych.

Wpływ Kolagenu Naturalnego polega więc na stymulacji produkcji kolagenu przez nasze własne komórki! Nie przenika i nie musi przenikać przez skórę właściwą dla wywarcia pozytywnego efektu.

Neolagen na Facebooku